Ako udržovať?

Drevo je prírodný materiál a je treba sa o neho dôkladne starať. Vplýva na neho slnko, voda, mráz, hmyz, huby a plesne. Cieľom je minimalizovať riziko napadnutia drevokazným hmyzom a znížiť proces farebných zmien (šednutie), krútenie a vysychanie.

Údržba terasy

Čistenie a údržba

 • Ako čistiť?
  Silné znečistenie sa dá odstrániť tvrdou kefou spolu s mydlovou vodou. V prípade, že sa na povrchu objavia veľmi odolné škvrny, povrch sa zbrúsi mosadzou alebo medenou kefou, ako alternatívu je tiež možné použiť brúsny papier alebo drôtenku.
 • Prvé olejovanie
  Väčšina dodávaných drevín je bez povrchovej úpravy, čo znamená, že terasa po inštalácii vyzerá veľmi živo. Zjednotenie rôznych odtieňov docielite špeciálnym olejom na drevo. Neuškodí ani viacnásobné použitie oleja, ktorý tak prenikne hlbšie pod povrch. V ideálnom prípade by mali byť olejom ošetrené všetky rezné strany tvrdej dreviny ešte pred samotným zabudovaním a takisto aj ihneď po uchytení na pripravený rošt. Plocha terasy by sa mala olejom znovu upraviť cca 2 mesiace po pokládke, teda v období, kedy dochádza k prirodzenému úbytku olejnatých látok z povrchu dreva.
 • Priebežné olejovanie
  - Pre uchovanie pôvodného vzhľadu drevenej terasy a pôvodnej farebnosti dreva je veľmi dôležitá pravidelná údržba terasy. Úvodné použitie špeciálneho oleja, je treba zopakovať každý rok.
   - Pozor si dajte aj pri výbere týchto ochranných olejov. Drahšie impregnačné oleje môžu, na rozdiel od lacnejších transparentných olejov, obsahovať naviac pigment a UV ochranu. Pri používaní lacnejších ochranných prostriedkov vyzerá Vaša terasa síce skvelo, ale len krátky čas. Nátery olejom alebo voskom sú nutné, pretože významne predlžujú životnosť terás. U drevených terás väčšinou platí, že natierať je potrebné vždy, keď drevo začne meniť odtieň (podľa druhu – zčervenanie, zošednutie).

 Postup pri údržbe

 • Celý povrch terasy dôkladne očistite kefou a väčším množstvom vody.
 • Po uschnutí natrite podlahu impregnačným prostriedkom, ktorý obsahuje biocídy a ktorý účinne pôsobí proti hnilobe, zamodraniu dreva, drevokazným hubám a drevokaznému hmyzu (ideálny je taký prípravok, ktorý nespôsobuje koróziu kovových prvkov a preniká hlboko do štruktúry dreva).
 • Ak je terasa po nanesení impregnačného náteru dôkladne vysušená, natrite celú plochu terasy špeciálnym olejom (alebo voskom) a dbajte na to, aby ste olej nanášali rovnomerne v tenkej vrstve a v smere štruktúry dreva.
 • V prípade potreby natrite olejom terasu ešte raz, ale až po dôkladnom zaschnutí prvého náteru.
 • Olejový náter nechajte minimálne 48 hodín schnúť a pamätajte, že pri vlhkom a chladnom počasí sa môže doba schnutia predĺžiť. Drevo úplne vyschne približne za 14 dní.

© TYPHON, s.r.o.